Akü Nasıl Şarj Edilir?

Akü Nasıl Şarj Edilir?

Akü nasıl şarj edilir sorusu günümüzde pek çok kişinin sorduğu ve öğrenmek istediği bir sorudur. Aküler, bilindiği üzere araçlar için son derece önemli olan parçalardır. Akülerin zarar görmesi ya da şarjının bitmesi ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bu doğrultuda akü nasıl şarj edilir sorusuna cevap niteliğinde detaylı bir rehberi sizler için hazırladık. Şimdi gelin bu rehberi hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

Araç Aküsü Şarj Etme Adımları

Bir araba aküsünü evde nasıl şarj edeceğimize girmeden önce, aküyü şarj etmeye nasıl hazırlanacağınızı bilmeniz gerekir. Akünün biraz suyu varsa iyi bir şok elde etmek çok kolaydır. Araç aküsünü şarj etmeden önce iş için gerekli aletlere sahip olduğunuzdan emin olun. Bazı akülere kolayca erişilebilir. Ancak bazıları çamurluğun altında veya içindedir ve hatta bazıları aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak bagajda veya koltuğun altında olabilir.

Tüm Aksesuarları Kapatın

İç aydınlatma dahil tüm aksesuarların kapalı olduğundan ve ışıkların kapalı olduğundan emin olun. Üzerinde herhangi bir şey varsa, siz çalışırken akünün kıvılcımlanmasına neden olabilir.

Topraklama Kablosunu Çıkartın

Aküye çıkarttıktan sonra, önce negatif veya topraklama kablosunu çıkarın. Akünün üst kısmına bakarsanız, hangisinin hangisi olduğunu görebilirsiniz. Topraklama kablosunun negatif (-) işareti ve güç veya pozitif kablosunun artı (+) işareti olacaktır.

Akü Terminallerini Temizleyin

Akü asidini nötralize etmek için akü terminallerini bir terminal temizleme fırçası ve karbonat ve su karışımıyla temizleyin. Akü terminallerinde ve direklerinde çok fazla asit birikimi varsa, havadaki korozyonun gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza temas etmemesi için göz koruması ve maske takın. Ellerinizi yıkayana kadar yüzünüze dokunmayın.

Akünün çıkarılabilir kapakları varsa kapakları dikkatlice kaldırın ve su seviyesini kontrol edin. Hücrelerden herhangi biri düşük görünüyorsa, yalnızca damıtılmış su ekleyin. Pili aşırı doldurmamaya dikkat edin.

Aküyü Cihazının Bağlanması

  • Şarj cihazının kapalı olduğundan emin olun.
  • Şarj cihazındaki pozitif kabloyu aküdeki artı kutbuna bağlayın.
  • Şarj cihazındaki negatif kabloyu akünün negatif kutbuna bağlayın.
  • Şarj cihazını en düşük şarj hızına ayarlayın.
  • Şarj cihazını açın ve zamanlayıcıyı ayarlayın.
  • Şarj cihazını çıkarırken önce kapatın, ardından artı ve sonra eksi kabloyu çıkarın.
Benzer Yazılar
Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlendi *