Akü Çeşitleri Nelerdir?

Akü Çeşitleri Nelerdir?

Aküler, arabalarda yer alan önemli parçalardan bir tanesidir. Akünün araçlar için uygun olması aracın kusursuz bir yol deneyimi sağlamasına yardımcı olacaktır. Bu doğrultuda piyasa bulunan birbirinden farklı özelliklere sahip olan akü çeşitlerinden biri seçebilirsiniz.

Bir araçtaki araç aküleri boyutlarına göre değerlendirilmemelidir. Küçük olmasına rağmen, aracın sorunsuz çalışmasında birçok önemli rol oynar. Arabanızı çalıştırmak, bilgi-eğlence sistemine güç sağlamak, farlar gibi işlevler akünün sorumluluğundadır. Çalışan motor arabadaki aküyü şarj eder. Sayısız döngüden sonraki yıl boyunca, akü sonunda bitecek ve değiştirilmesi gerekecektir. Peki, en dayanıklı ve kaliteli akü çeşitleri neler? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Marş, Aydınlatma ve Ateşleme Bataryaları (SLI)

Yoldaki araçların çoğu marş, aydınlatma ve ateşleme aküleriyle veya kısa SLI aküleriyle birlikte gelir. Adından da anlaşılacağı gibi, otomobili çalıştırmanın yanı sıra, iç ve dış ışıklar, bilgi-eğlence sistemi vb. Gibi tüm elektronik aksamlara güç sağlar. Bir SLI aküin şarj döngüsü çok kısadır. Bu, aküin şarj olma ve sonra deşarj olma süresi oldukça azdır. Bu tür bir akü, arabayı çalıştıran marş motoru gibi kısa zaman aralıklarında güç sağlayabilir. SLI aküleri, bir sistem oluşturan ve 12 volt sağlayan bir dizi formatta yönlendirilmiş 6 galvanik hücreden oluşur. Her hücre, tam şarjda yaklaşık 12.6 voltluk bir toplam çıktı sağlamak için 2.1 volt sağlar.

Lityum İyon (Li-ion) Aküler

Bu, çoğunlukla PHEV’lerde kullanıldığı ve geleneksel Kurşun Asitli akülerden biraz daha pahalı olduğu için en düşük puan alan akülerden biridir. Lityum-iyon Akü, son birkaç yıldır ünlü hale geldi. Yeni hibrit araçlar ve elektrikli arabalar bir Li-ion akü kullanıyor. Diğer akülerle karşılaştırıldığında, Li-ion akü önemli ölçüde daha fazla şarj depolar. Bir başka avantaj bu akülerin aynı güce sahip geleneksel araç akülerinden daha hafif olmasıdır. Kullanımdan bağımsız olarak Li-ion akülerin ömrü uzundur ve yaklaşık 5-10 yıldır.

Kurşun Asit Aküler

Bunlar en az bakım gerektiren akülerdir. Diğer akülerden farklı olarak Kurşun-Asit aküler sızdırmazdır, bu nedenle bakımları yapılamaz. Bu aküler yalnızca değiştirilebilir. Kurşun Asitli Aküler ayrıca marş motoruna güç sağlamak için kısa patlamalar halinde çalışır.

Benzer Yazılar
Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlendi *